Brno-Zábrdovice (žst)

Pozůstatky výsypek na uhlí na západní straně bývalého kolejiště.

Popis

Bývalá stanice v brněnské čtvrti Zábrdovice (otevřena 2. 7. 1885) leží nedaleko styku ulic Zábrdovická a Cejl na pravém břehu řeky Svitavy. Těsně před stanicí se až do ukončení provozu v roce 1962 nacházelo úrovňové křížení dráhy Brno - Tišnov se Zábrdovickou ulicí, řešené přejezdem se závorami. Vzhledem k bezprostřední blízkosti stanice, kde vlaky nějakou dobu stály, zůstávaly závory na unikátním přejezdu s křížením tramvajových a vlakových kolejí dlouho zavřené a na ulici vznikaly kolony aut a tramvají. Ze stanice odbočovala vlečka do uhelných skladů na západní straně nádraží.

V roce 2014 zbyla ze stanice staniční budova a pláň po sneseném kolejišti vč. násypek pro vykládku uhlí z votů na západní straně nádraží. Staniční budova je využívána jako administrativní budova přilehlých stavebnin StavMaChem na Zábrdovické ulici.

Stanice Brno-Zábrdovice byla v okamžiku zrušení „Staré Tišnovky“ nejsevernějším bodem Svitavské pobřežní dráhy.

Zdroje

  1. Kotrman, J. et al. 160 let Železnice v Brně. České dráhy, s. o.: 1999; Vol. 1.
 
Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 7. 1. 2017 a zobrazen celkem 30163×, naposledy dne 28. 10. 2020 v 11:55.
 
 

Články související s tématem

Zpět | Nahoru

Brno-Černovice (žzast)
Brněnská nádraží
V průběhu staletí v Brně vzniklo na dvě desítky nádraží, některá z nich byla postupem času zrušena, změnila polohu či význam, některá možná čeká v dohledné dob…
Svitavská pobřežní dráha
Svitavská pobřežní dráha
Ačkoliv formálně nepatří tzv. Svitavská pobřežní dráha v Brně mezi vlečky, nýbrž je oficiálně drahou celostátního významu v majetku a péči státního správce i…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Druhé Brno [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2020-10-28]
Dostupné z: http://druhebrno.smerem.cz/Tema/Brno-Z%C3%A1brdovice%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze